CREATIVE HILL COLLEGE

Kreativní střední škola

Scroll

Budova, kde se dnes nachází Střední škola Filmová má velmi bohatou a pestrou historii. Postavena byla v roce 1958 za účelem rozšíření ateliérů animované a loutkové tvorby, přičemž mohli Karel Zeman i Hermína Týrlová tvořit odděleně. Tvořili každý na svém patře i díky napjatým vztahům mezi sebou kvůli loutkovému filmu Vánoční Sen, který shořel v roce 1944 při požáru střižny v budově vedle velkého ateliéru. Karel Zeman totiž dostal příležitost přetočit již zmíněný film Vánoční sen, s čímž Hermína Týrlová souhlasila. Ale vzhledem k celkovému úspěchu filmu se nakonec dožadovala nějakého podílu.

V nejvyšší patře byl tedy Ateliér Karla Zemana, kde vznikali například filmy Čarodějův Učeň, král Lávra nebo Pan Prokouk. Ateliér byl v té době nesrovnatelný oproti dnešní době, už jen díky tomu že se využíval zejména na ploškové animace. Dnes zde najdeme velmi moderně vybavený ateliér a využívá se zejména pro hranou a televizní tvorbu. Bohužel se zde nedochovala původní dřevěná podlaha, u Hermíny Týrlové se ale ještě kousek zachoval.

V patře hned pod Zemanovým ateliérem pracovala už od samotného začátku Hermína Týrlová, která zde tvořila spíše pohádky. Mezi nejslavnější by se dal zahrnout například Ferda Mravenec, ale bylo by skvělé také vyzdvihnout Vzpouru Hraček nebo Uzel na kapesníku.

V nejnižším patře se pak vyskytovali administrativní místnosti a kinosál s promítačkami. V kinosále vždy probíhali kontrolní projekce, také si zde Miloš Forman pouštěl záběry z Amádea, jelikož to bylo z Kroměříže nejblíž. Tím pádem víme, že ateliér s kinosálem v této budově byl využíván i veřejností. Sídlilo zde například i rádio čas a po Zemanovi zde vznikali pohádky jako například Pat a Mat které natáčel pan Zdeněk Krupa, který spolupracoval i se samotným Karlem Zemanem a do nedávné doby učil na Střední škole Filmové. Taký by stálo za vyzdvihnutí, že v přechodu budov, kde se dnes nachází Filmový Uzel vznikala pohádka Krysáci, kterou natáčel momentální učitel kamery, Zeno Václavík.

Zeman ale nepracoval jen ve Zlíně na ateliérech, ale také se poté přesunul na Barandov do Prahy, vzhledem k velikosti scén, které by se ani do velkého ateliéru nevešli. Jak řekl pan Krupa: Sice velký ateliér, ale tak malý na Barandově neexistuje.

Nakonec vznikla v průběhu času ve stejné budově VOŠ Filmová, kde studovalo mnoho ze současných učitelů a z té se následně stala Střední škola Filmová, Multimediální a Počítačových technologií, kde se tito učitelé mimo své filmové placy uchytili. Můžeme mezi ně zařadit například pana učitele Zena Václavíka, Dalibora Silného či Robina Lipa.

Tato škola vystupující pod názvem Creative Hill Collage zde sídlí dodnes v čele s paní ředitelkou Martinou Růžičkovou, včetně filmové kanceláře Zlín Film Office, která poskytuje filmařským štábům pomocnou ruku v rámci hledání lokací po Zlínském kraji. V budově mimo jiné sídlí i filmová produkce Luminar Film, která natočila například film Krajina ve stínu, nebo The Serpent Gift.

V klidu by se dalo říct, že v této budově se čas nezastavil a v blízké době určitě nezastaví. Nadějná generace mladých filmařů se zde učí, jak správě, a co nejlépe natáčet filmy na profesionální úrovni.

GALERIE

img

Pohled na budovu shora

img

Ateliér Hermíny Týrlové

img

Originální podlaha v ateliéru Hermíny Týrlové

img

Ateliér "Zeman"

img

Ateliér "Zeman"

img

Školní kinosál

GALERIE

img

Filmový ateliér z okna domu Ladislava Koldy, 1936

img

Filmové ateliéry v roce 1937

img

Ukázka budovy, kolem roku 1937

img

Pracovníci Filmových ateliérů, 1937